Sera Malzemeleri / Özel Ürünler

Sera

Sera, bitkilerin yetişmesine uygun şartların sağlanması amacı ile çevre şartları kontrol edilebilen veya düzenlenebilen cam, plastik, fiberglas gibi ışığı geçiren materyallerle örtülü yapı.

1545 yılında, Padua'da ilk botanik bahçesinin açılmasından hemen sonra Daniel Barbaro, bu bahçede ilk serayı yaptı. Yapıda taş ve tuğla kullanıldı, pencere ise yoktu. Mangalla ısıtılıyordu. Bazı hassas bitkiler, kışın bu seraya alınıyor, baharla birlikte yeniden yerlerine dikiliyorlardı. Tarihte bilinen ilk seranın bu olduğu bilinmektedir.

Ilıman iklimin hüküm sürdüğü yerlerde sebze ve meyve yetiştiriciliği, genellikle sebzelerde cam örtü, meyvelerde ise plastik örtü altında yapılmaktadır. Bu nedenle Türkiye'de örtü altı sebze ve meyve yetiştiriciliği, daha çok Akdeniz İklimi'nin hüküm sürdüğü Akdeniz ve Ege Bölgesi'nde görülmektedir. Çünkü bu bölgelerde iklim, diğer bölgelere oranla ılımandır.

Sera Malzemeleri

Malç ve Mikro Tünel Filmleri

Güneş Tarım maksimum yırtılma dayanıklılığı ve garantili kullanım süresiyle birlikte arttırılmış mekanik özellikleri (sünme ve ürün hafızası) garanti etmek için çok katli üretim teknolojisini kullanarak yüksek performanslı malç filmleri satar.

Açık arazi uygulamaları için tasarlanan ürünler üretim sezonunu erkencileştirmek ve/veya uzatmak için suyun buharlaşmasını azaltmada ya da mikro iklimler yaratmada yabani ot kontrolü, toprak ısı kontrolü, fümigasyon, solarizasyon ve zararlı kontrolünde ideal çözümler sunacak şekilde tasarlanmıştır.

Malç olarak kullanım için bu filmler LDPE, LLDPE yada ikisinin karışımından üretilmiştir. Uygulama şekline göre kalınlıkları 13,75 (55 gauge) mikrondan 50 (200 gauge) mikrona kadar değişir.Mikro tünel olarak kullanım için uygulama şekline bağlı olarak bu filmlerin kalınlığı 50 (200 gauge) mikrondan 125 (500 gauge) mikrona kadar değişir.

Bütün malç ve mikro tünel filmlerinde böcek kontrolü ve kolay dikim için ve mikro tünellerde yada çift çember olarak kullanıldıysa seralarda mükemmel havalandırma sağlamak için mikro ve makro delikler yapılması mümkündür (lütfen ürün uygulamasına bakınız).

Standart Filmler

Şeffaf Filmler: İstikrarlı büyüme ve ürün erkenciliği.
Siyah Opak Filmler:%0 ışık geçirgenliği garanti edilir.
Damlatmayan (anti-drip) Şeffaf Film:Işığın filmden geçişini arttırır, özellikle günün ilk saatlerinde geçirilen ışık toprak ısısını oldukça arttırır ve gece ısı kaybını önler.

Foto-selektif malç filmleri

Talebe göre tek renk ve çok renkli malç filmleri mevcuttur. Bitkinin türüne ve üretim ortamına göre böcek ve hastalık kontrolüne (thryps, beyaz sinek, botrytis,… vb) ulaşmak için ve fotosentezi arttırmak, en uygun kök kontrolünü ve yabani ot kontrolünü,…vb sağlamak için filmin farklı çeşitleri kullanılabilir.
Tek renk kombinasyonları opak beyaz, gümüş, yeşil, kahverengi,…vb şeklindedir.
Çok renk kombinasyonları beyaz/siyah, gümüş/siyah, sarı/siyah, turuncu/kahverengi,… vb şeklindedir.